Home Regimental History Regimental Museum Regimental VC's Tercentenary Regimental Band Notice Board Old Comrades Visitors Page Photo's Current Odd & Sods Links

Major Fraser VC

The Queen's Own Hussars

Up Cornet Bankes VC Major Fraser VC

 

Fraser VC

Major Charles Crauford Fraser VC 7th Hussars (The Queen's Own)

Born on 31st August 1829 at a place unknown.

Died on 7th June 1895 at London.

Memorial on grave in Brompton Cemetery, London and at All Saints Garrison Church, Aldershot.

 

Citation - Fraser VC

Digest of Citation reads:

On 31st December, 1858 at the River Raptee, India, Major Fraser volunteered, at great personal risk and under a sharp fire of musketry, to swim to go rescue of a captain and some men who were in imminent danger of being drowned while in pursuit of the rebels.

Major Fraser succeeded in this mission, although still partially disabled from a wound received while leading a charge against the enemy some months earlier.

 

Additional information:

Lieutenant General Sir Charles Fraser was a Knight Commander of the Bath. (KCB). He saw service in the war in Abyssinia.

From 1873-77 he was Aide-de-Camp to the Duke of Cambridge.

From 1886 he was the Colonel of the 8th King's Royal Irish Hussars.

 

 

Lieutenant General Sir Charles Crauford Fraser, VC, KCB shows the following dates of rank, campaign service, and army appointments related to his 43 years of service in the British Army:

Cornet (7th Hussars) (purchase) 3 December 1847.

Lieutenant (purchase) 14 June 1850.

Captain (purchase) 21 April 1854.

Orderly Officer, Brigadier Campbell at Munseata near Allahabad 5 January 1858.

Major (Brevet) 20 July 1858.

Victoria Cross for gallantry in River Raptee, during Indian Mutiny 31 December 1858.

Silver Medal Royal Humane Society (Right breast in photograph) 31 December 1858.

Major (purchase) 13 May 1859.

Transferred to 11th Hussars. 16 August 1859.

Lieutenant Colonel (purchase) 18 January 1861.

Commanding Officer 11th Hussars. 1861-1873.

Colonel 18 January 1866.

Commandant at Head Quarters, Abyssinian Campaign (Mentioned in Despatches) Oct. 1867-April 1868.

Colonel of the 8th Hussars 25 June 1868.

Major General 25 July 1870.

Aide-de-camp to H.R.H. the F.M. Commander-in-Chief July 1873 - Oct. 1877.

Inspector-General of Cavalry in Ireland 1880 - 1884.

Member of Paraliament as Conservative for North Lambeth 1885 - 1892.

Lieutenant General 1 October 1886.

Retired Full Pay 1 January 1890.

KCB 30 May 1891.

Sir Charles died at Sloane Street, London, aged 65 on 7 June 1895.

 

Up Cornet Bankes VC Major Fraser VC

Home Regimental History Regimental Museum Regimental VC's Tercentenary Regimental Band Notice Board Old Comrades Visitors Page Photo's Current Odd & Sods Links

Top of Page